Органическое агропроизводство
Інновації для екологічно чистого майбутнього: об’єднання 15-ти стартапів для зміни глобальних продовольчих систем
Корпорація Mars та міжнародне об’єднання підприємців Unreasonable Group оголосили про створення першої венчурної групи інноваційних компаній в рамках глобальної ініціативи Unreasonable Food. В межах цієї ініціативи засновники проєкту співпрацюватимуть з 15 підприємствами, діяльність яких спрямована на покращення сталого розвитку харчової промисловості та скорочення до мінімуму викидів парникових газів.
Innovaciy_dlya_ekologichnogo_maybunyogo_Unreasonable_Food.pdf (406.1 Кб)
ДЕГРАДАЦІЯ ҐРУНТІВ ЧИ ВІДНОВЛЕННЯ ЇХ РОДЮЧОСТІ – ЯКИЙ СЦЕНАРІЙ ЧЕКАЄ УКРАЇНУ
9 грудня 2021 р. відбулася ІІ Міжнародна конференція «Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості», ініційована компанією БТУ-ЦЕНТР у партнерстві з ГС «Органічна Україна», МХП, Global 100% Re і МІМ. Своїми напрацюваннями поділилися усі ґрунтоохоронні наукові установи, найбільші агропідприємства – Кернел, МХП, Укрлендфармінг, Контінентал Фармерз Груп, представники державних органів та неурядових програм, які пліч-о-пліч турбуються про здоров’я українських ґрунтів. До заходу долучилося понад 300 учасників із різних країн: України, Швейцарії, Німеччини, Естонії, Білорусі, Латвії, Польщі, Молдови,Казахстану, велася активна дискусія у чатах та лунало багато питань до спікерів. БТУ-ЦЕНТР зібрав найцікавіші моменти з конференції.
Organichne_zemlerobstvo_BTU-center.pdf (453.0 Кб)
Окремі аспекти патогенетичних особливостей бджолиного мору
Загибель бджіл за останні роки стала глобальною проблемою, їхня популяція почала стрімко зменшуватися через явище, що отримало назву «Колапс бджолиних сімей» (Colony Collapse Disorder). На думку багатьох вчених в основі виникнення цього синдрому є одночасний вплив багатьох факторів: це порушення годівлі у період підготовки до зимівлі, отруєння пестицидами, активізація патогенних мікроорганізмів, висока ступінь інвазії кліщем, інтенсивне застосування антибіотиків, електромагнітне випромінювання тощо. Поки що не вдалось знайти жодної окремої причини у зникненні бджолиних популяцій.
ВПЕРШЕ УКРАЇНСЬКИЙ ІНОКУЛЯНТ ОТРИМАВ РЕЄСТРАЦІЮ В ЄС
Інокулянт Різолайн® виробництва вітчизняної компанії БТУ-ЦЕНТР став першим і єдиним українським інокулянтом, який отримав офіційну реєстрацію в Європейському Cоюзі. Його визнали ключові органічні сертифікаційні органи ЄС – FiBL, Demeter International, Bioland, Naturland та ін. Препарат пройшов багаторівневу перевірку в акредитованих лабораторіях ЄС, науково-дослідних установах та фермерських господарствах Німеччини та Франції. На ринку України продукт вже майже 6 років, його ефективність підтверджена у 145 польових дослідженнях у 10 країнах.
BTU-CENTR.pdf (323.8 Кб)
НАТУРАЛЬНЕ ЯБЛУКО® – ПЕРЕВАГИ ВИКОРИСТАННЯ ІМУННИХ СОРТІВ У САДІВНИЦТВІ
ДП «Голланд Плант Україна» є добре відомим завдяки інноваційному підходу до вирощування продукції, впровадженню передових технологій і чіткому дотриманню тенденцій ринку, що дозволяє значно розширити потенціал садівничої галузі та поліпшити можливості кожного окремого садівника.
Голланд Плант є підприємством із замкнутим циклом виробництва. Саджанці вирощують як способом зимового щеплення (переважно для виробництва якості «кніп-баум»), так і літнього брунькування (для виробництва «кронованих однорічок»). На сьогоднішній день саджанці компанії успішно ростуть і плодоносять практично по всій території України.
Naturalne_Yabluko_Goland_Plant.pdf (903.9 Кб)
Що ж таке – АБК шість Е?
ПРИТУЛЯК В. П., гол. агротехнолог, автор технології АБК™ 6Е
АБК Технологія 6Е – це не панацея, але факти – уперта річ. Фермери та агрофірми, які використовували повністю чи навіть частково елементи агротехніки АБК 6Е, отримували завжди більше врожаю кращої якості товарного та насіннєвого продукту та мали і мають покращення ґрунту у фізичному та біологічному сенсі. І чим більш екстремальні умови були на полях, тим і більш разюча різниця по врожайності та гарантованості його отримання з АБК 6Е.
PROROZYCIYA_ABK_TECHNOLOGII.pdf (318.7 Кб)
НАТУРАЛЬНЕ ЯБЛУКО® – ПЕРЕВАГИ ВИКОРИСТАННЯ ІМУННИХ СОРТІВ У САДІВНИЦТВІ
Понад десять років тому декілька фахівців у сфері плодорозсадництва почали прокладати абсолютно новий шлях у напрямку сортової інновації. Незважаючи на початкові труднощі, ініціатива принесла великий успіх та заручилась підтримкою серед численних фахівців.
Що ж насправді представляє собою Програма Натуральне Яблуко®?
Naturalne_Yabluko_Golland_Plant.pdf (321.8 Кб)
БІОТЕХНОЛОГІЇ НА ВАРТІ ВРОЖАЙНОСТІ
Унікальні біотехнологічні препарати ДОРЗИН, АГРОЗИН і ОКСИЗИН виробляє компанія ТОВ «Дніпровська асоціація-К». Сьогодні ми знайомимо вас з властивостями цих ферментних препаратів, які знаходять подальше широке застосування в сільському господарстві і промисловому виробництві.
Biotechnologii_na_varti_vrozhajnosti.pdf (765.1 Кб)
Натуральне Яблуко® – переваги використання імунних сортів у садівництві
Що ж насправді представляє собою Програма Натуральне Яблуко®?
Якщо б потрібно було підсумувати суть програми в кількох словах, то Натуральне Яблуко® – це система вирощування нових, стійких до хвороб сортів, характерними ознаками яких є відмінний смак, висока врожайність і товарність плодів, а також хороша лежкість. Крім цього всього Програма є комплексною, розгалуженою системою з особливою філософією.
OvociFrukti_Naturalne_yabluko.pdf (575.1 Кб)
ЯК ДОСЯГТИ НУЛЬОВОГО РІВНЯ ДЕГРАДАЦІЇ ҐРУНТІВ
За останні роки Україна збільшила валове виробництво зернових, олеїнових та інших культур,що, звісно, поступово впливає на стан родючості українських ґрунтів. За градацією ФАО існує 9 видів деградації ґрунтів, основними з яких є вітрова або водна ерозія, переущільнення, втрата гумусу тощо. Організація впроваджує ідею Conservation Agriculture «консервуюче або ґрунтозберігаюче землеробство», яке передбачає дотримання трьох принципів господарювання: постійне покриття ґрунту рослинами або рослинними рештками, мінімально можливий обробіток ґрунту, різномаїття культур, зокрема сівозміна щонайменше із трьох культур, в тому числі бобових.
Expertna_dumka_Yak_dosyagty_nuljovogo_rivnya_degradacij_gruntu.pdf (738.1 Кб)